Uygulama Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmak için öncelikle elektronik imza (e-imza) sahibi olmanız gerekir. 

E-imza’nızı Türkiye’de yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı firmalardan tedarik edebilirsiniz. Uygulamamızın altyapısını hazırlarken faydalandığımız Turktrust firmasını önermekle birlikte diğer sertifika sağlayıcılardan almış olduğunuz E-imza’larla da imzalama işlemini yapabilirsiniz. E-imza başvurusunda bulunmak için: http://www.e-imzala.com/eimzaBasvuru

E-imza’nız varsa uygulamayı hemen kullanabilirsiniz. Önce sisteme ücretsiz olarak üye olun. Daha sonra belgelerinizi imzalamak için E-imza Kredisi satın almanız gerekecektir. E-imza Kredilerinizi havale/eft veya kredi kartınız ile satın alabilirsiniz.

Öncelikle imzalayacağınız pdf formatındaki belgeyi bilgisayarınızda seçmeniz gerekiyor. Bu sırada E-imza’nızın bilgisayarınıza takılı olması şart. İşlemin devamında E-imza’nızın pin kodunu yani şifresini girdiğinizde bir süre bekleyin ve e-imza’lı dokümanınızı bilgisayarınıza indirin

Örnek olarak, talimat.pdf adında bir dosyayı imzalamak istediğinizde, imzalama bittiğinde uygulama bu dosyayı otomatik olarak üretilen referans kodu (2014032612021095 gibi) adı ile kaydeder. Siz bu e-imzalı dokümanı e-posta yoluyla istediğiniz kişiye veya kuruma gönderebilirsiniz. 

Karşı taraf imzalı dokümanın doğrulamasını E-imzala.com üzerinden ücretsiz olarak yapabilir. Bu doğrulamada belgedeki imzanın geçerli olup olmadığı, kimin tarafından imzalandığı ve hangi ESHS’nin E-imza’sı ile imzalandığı gibi bilgiler yer alır. 
https://www.e-imzala.com/imzadogrulama

Doğrulama aynı zamanda imzalama işlemi sonrası üretilen referans kodu ile de yapılabilir. 
https://www.e-imzala.com/kontrol/