Zaman Damgası (Sahiplen.com)


E-imza bir dokümanı kimin imzaladığını gösterir. Ancak buradaki imzalama tarihi kanunen geçerli değildir. 

Bazı durumlarda belgenin imzalanma tarihinin, hatta saatinin de çok önemi vardır. Örneğin telif haklarında bir eserin aitliğini ispatlamak için zaman damgası kullanarak o eserin ilk olarak ne zaman oluşturulduğunu kanıtlayabilirsiniz.

Ayrica 5651 sayılı kanun gereği, içe­rik sağ­la­yı­cı, yer sağ­la­yı­cı, eri­şim sağ­la­yı­cı ve top­lu kul­la­nım sağ­la­yı­cı­la­rın toplanan logların hash bilgisinin zaman damgası ile damgalanarak arşivlenmesi gerekmektedir. 

E-imza’lı dokümanınızın ne zaman imzalandığını doğrulamak, kanıtlamak istiyorsanız, imzalama işleminden sonra imzalı dokümanınıza aynı zamanda zaman damgası da eklemeniz gerekir. Zaman Damgası ekleme işlemi sonrası, size verilen .tst uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz ve orijinal dosyanız ile birlikte, hiçbir değişiklik yapmadan, saklamanız gerekir.

Zaman Damgası, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu 3.maddesinde de belirtildiği gibi "Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıt" olarak tanımlanmaktadır.

Zaman damgası ile bilgisayarınızdaki her türlü dosyanın ve verinin, elektronik ortamda oluşturulduğu zamanı belirleyebilir, aynı zamanda o tarihten itibaren damgalanan dosya üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını da kanıtlayabilirsiniz.

Zaman Damgası işlemlerini, kendi bünyemizdeki bir diğer site olan, http://www.sahiplen.com/ üzerinden yapabilirsiniz.
Sahiplen.com'da üyelik oluşturduktan sonra e-imzalı belgelerinize zaman damgası ekleyebilirsiniz.

Zaman Damgası Kontörlerinizi, kredi kartı, havale/eft veya mobil ödeme sistemi ile satın alabilirsiniz. 

1 Kontör ……..…...............… 4 TL
5 Kontör …….....…....… 20 TL
10 Kontör …….......…… 40 TL
25 Kontör …….......…… 95 TL
50 Kontör ……......…… 180 TL
100 Kontör ……....…… 350 TL
250 Kontör ……....…… 750 TL
500 Kontör ………..… 1250 TL
1000 Kontör ………… 2000 TL

- Fiyatlara KDV dahildir. 
- Her onay işlemi 1 kontördür.